ASME Science Fair Awards

 

Matt Polanka

Mel Gunawardena

Elijah Cushman & Camron Harris

ASME Awards 2015-2016

 

 

Dayton Engineering Sciences Symposium Best Paper

 

Marcus Bracey
Marcelo Dapino
Sidaard Gunasekaran
Clay Humphreys
Kevin Knapp
Corey Kondash
Peter Menart
Sean Nuzum
Vidur Prasad
Marcia Roth
Jacob Singleton
Robert Stachler
Melissa Taylor

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

Robert Chasnov (25)
Stephen Clay (25)
Charles Cross (25)
John Cwiklewski (25)
Gary Dale (25)
David Gerardi (25)
Jenny Hodge (25)
John Norton (25)
Steve Olson (25)
Hitesh Kumar Trivedi (25)
Anatol Wojtowicz (50)

 

 

ASME Dayton Section Young Engineer of the Year Award

 

Robert Stachler

ASME Dayton Section Outstanding Member Contribution Award

 

Dr. Benjamin Halls

 

 

ASME Dayton Section Lifetime Achievement Award

 

Dr. Nathan Klingbeil

 

 

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Erin Rogers

Peter Menart

Rhyan Turner

ASME Awards 2014-2015

 

 

Dayton Engineering Sciences Symposium Best Paper

 

Daniel Clark
Kyle Harned
Adam Hehr
Emily Henry
Nidal Jodeh
Abishek Kamaraj
Mouleeswaran Palaniappan
Adam Katterheinrich
Rob Lafleur
Gregory Loughnane
Arvind Mohan
Vidur Prasad
Jacob Singleton
Senia Smoot
William Vance
Ryan Wood

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

William Andes (25)
Paul Brown (25)
Thomas Eason (25)
Joseph Fulford (25)
Brent Hughes (25)
Mark Jenks (25)
Christopher Murawski (25)
Christopher Murphy (25)
Andrew Murray (25)
Timothy Norman (25)
Daniel Papay (25)
Richard Rivir (25)
Bill Elrod (50)
Roger Panton (50)
Reuben Wasserman (50)

 

 

ASME Dayton Section Young Engineer of the Year Award

 

Caleb Barnes
Mike Ooten

ASME Dayton Section Outstanding Member Contribution Award

 

Dr. Michael List

 

 

ASME Dayton Section Lifetime Achievement Award

 

Dr. William Copenhaver

 

 

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Michael Curliss

Nathan Lewis

Vidur Prasad
 

ASME Awards 2013-2014

 

 

Dayton Engineering Sciences Symposium Best Paper

 

Alex Byrd
Brian Cranston
Timothy Erdmann
Christopher Fischer
Kevin Giaier
Sheng Li
Hans Stauffer
Joseph Strzelecki
Thomas Thompson
Paul Wolcott & Justin Scheidler
Paul Wrzesinski
 

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

Timothy Cameron (25)
Virgil Giardini (25)
Hugh Thornburg (25)
Brian Kemp (25)
Ned Mote (25)
Mark Reeder (25)
Michael Watson (25)
Thomas Endres (50)
Lawrence Foland (50)
Ralph Grimm (50)
Robert Mott (50)
Michael Thompson (50)
 

 

ASME New Fellow

 

Waruna Kulatilaka
Virginia Ross

 

 

 

 ASME Dedicated Service Award

 

Professor Bob Chasnov

 

 

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Prathik Chakravarthy

Michael Curliss

Matthew Jensen
 

ASME Awards 2012-2013

 

 

Dayton Engineering Sciences Symposium Best Paper

 

Sarah Bentil
Philip Cooley
Josh Deaton
Heather Doak
Justin Gross
Shih Kang Huang
Sheena Hussaini
Trent Melten
Erin Patterson
Leslie Sollman
Hans Stauffer
Thomas Sutter
Robert Yentsch
 

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

Aaron Altman (25)
Morgan Bruck (25)
Iftikhar Haq (25)
John Kosina (25)
Dennis Pax (25)
Rick Pelfrey (25)
Jonathan Poggie (25)
Dale Wynkoop (25)
Lawrence Zavodney (25)
 

 

ASME New Fellow

 

Marc Polanka

 

ASME Dayton Section Outstanding Contribution Award

 

Drew Caswell

 

 ASME Dayton Section Lifetime Achievement Awards

 

George Doyle

 

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Kareem Elgafy

David Gross

Leland Merling

ASME Awards 2011-2012

 

 

Dayton Engineering Sciences Symposium Best Paper

 

Craig Baudendistel

Jamie Gengler

Robert Gilbert

Allex Hollenbeck

Yongxiang Hu

Jamie Johnson

Nick Jones

Roger Kimmel

Cody Lafountain

Sophia Mitchel

Chris Taylor

Zifeng Yang

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

 

William Ballis (25)

Jeffrey Bacso (25)

Lawrence Butkus (25)

Larry Byrd (25)

Ravinder Chona (25)

Daniel Fox (25)

John Murphy (25)

Rolf Sondergaard (25)

Thomas Whitney (25)

Marina Ruggles-Wrenn (25)

 

Marvin Clark (50)

John Elson (50)

Robert Evans (50)

Roy Katsuren (50)

John Lincoln (50)

Peter Torvik (50)

 

 

ASME New Fellow

 

Sukesh Roy

 

ASME Dayton Section Outstanding Contribution Award

 

Waruna Kulatilaka

 

 ASME Dayton Section Lifetime Achievement Awards

 

Clark Beck

Vince Miller

 

     

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Kevin Miller

Vidur Prasad

Zachery Schaub

ASME Awards 2010-2011

 

 

Dayton Engineering Sciences Symposium Best Paper

 

Saikumar Chalivendra

Anil Kumar Karumuri

Jarret Kelly

James Van Kuren

Nathan Lammers

Alex Mathew

Muhammad Memon

Jon Poggie

Piyush Shah

Thomas Spradlin

Travis Tubbs

Hema Vijwani

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

Vince Belovich (25)

Osama Ettouney (25)

Geoffrey Frank (25)

John Kelly (25)

Quin Leland (25)

Christopher Matice (25)

David Verson (25)

Frederick Bell (50)

Steven Shook (50)

 

ASME New Fellow

 

Chuck Cross

Robert Hancock

Ruby Mawasha

Balu Sekar

Joseph Zelina

 

ASME Dayton Section Young Engineer of the Year Award

 

Nicholas Bisek

ASME Dayton Section Outstanding Contribution Award

 

Ravi Penmetsa

 

 

 ASME Dayton Section Lifetime Achievement Award

 

Sivaram Gogineni

 

 

 

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Brooke Bowerman

Parker Cole

Alexandra Ricard

 

ASME Awards 2009-2010

 

 

Dayton Engineering Sciences Symposium Best Paper

 

Kimberly Bigelow

Andrew Chiasson

Michael Gord

Jantzen Hinton

Vinayashree Hiremath

Derek Johnson

Robert Kaufmann

Mathew Riley

Alysoun Turri

Chris Wellbaum

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

 

Keith Bowman (25)

Jay Dejongh (25)

Brian Gaughan (25)

Anthony Hoying (25)

Kenneth Lacivita (25)

John Leland (25)

Mitchel Phillabaum (25)

Ajit Roy (25)

Robert Simon (25)

Edwin Wells (25)

Maxson Clarke (50)

Melvin Eifert (50)

John Simerlink (50)

Thomas Wittmann (50)

 

Alex Briskin (25)

David Dickey (25)

Lee Gray (25)

Dale Hustead (25)

Alan Lee (25)

David Myszka (25)

Daniel Risha (25)

George Sehi (25)

David Strange (25)

James Baker (50)

Robert Crossley (50)

Vincent Ferry (50)

James Vankuren (50)

 

 

ASME New Fellow

 

Tom Christian

 

 

 

ASME Dayton Section Young Engineer of the Year Award

 

Michael Corbett

ASME Dayton Section Outstanding Contribution Award

 

John Leland

 
   

 

 ASME Dayton Section Lifetime Achievement Award

 

John Schauer

 

   

 

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Ralph Bauer

William Hauber

Amy Hutchison

Kay McArdle

Jennifer Schimmels

 

 

ASME Awards 2008-2009

 

 

Dayton Engineering Sciences Symposium Best Paper

 

Brett Cooper 

Joy Davis

Shaun Freed

Melissa Jones

William Karasz

Chris McGaha

Joseph Mertz

Steve Mulqueen

Karl Schrader

Douglas Smith

Scott Snelling

Randy Tobe

 

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

John Butchko (50)

Billy Friar (50)

Arnold Mayer (50)

Karl Schroeder (50)

Ramana Grandhi (25)

Jay Jira (25)

Paul King (25)

James Menart (25)

David Mittlesteadt (25)

James Nees (25)

David Rader (25)

 

 

 

ASME Dayton Section Young Engineer of the Year Award

 

Heidi Wilkin 

ASME Dayton Section Outstanding Contribution Award

 

Carl Tilmann

 
   

 

 ASME Dayton Section Lifetime Achievement Award

 

Ramana Grandhi

 

   

 

 

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Ryan W. D. Blanford

Janey Grubmuller

Benjamin M. Pifher

 

 

ASME Awards 2007-2008

 

 

ASME DESS Best Presentation Awards

 

Mohammad Almajali

Craig Baudendistl

Jerry Czarnecki

Ian Fuller

Shawn Gargac

Christin Grabinski

Nutan Gupta

Garth Justinger

J.N. (Nikki) Markiel

Elizabeth Mauer

Leanne Petry

Shadab Shaikh

Gulshan Singh

Charles Webb

Agus Widjaja

 

 

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

Richard B. Hall (25)

Edward A. Knoth (25)

George E. Mooney (25)

James B. Nees (25)

Philip A. Ratermann (25)

Matthew J. Wagner (25)

 

ASME New Fellows

 

George R. Doyle, Jr.

Jonathan Poggie

B. G. Shiva Prasdad

 

 
 

ASME Dayton Section Young Engineer of the Year Award

 

Ernest D. Thompson

ASME Dayton Section Outstanding Member Contribution Award

 

Roger L. Kimmel

 
   

 

ASME Dayton Section Lifetime Achievement Award

 

Richard B. Rivir

 

   

 

 

 

 

 

 

ASME Science Fair Awards

 

Matt Birt

Alexander Cahppars

Keith Miller

 

 

ASME Awards 2006-2007

 

 

ASME DESS Best Presentation Awards

 

Michael Corbett

Nicholas Hoffman

Cody Rasmussen

Hong Yan

Sriram Mahadevan

Reid Larson

Timothy Jorris   

Balakrishna Cherukuri

Justin Teller

Bino Varghese

Julie Jackson

Michael Corbett

Jessica Williams

John Holtkamp

 

 

 

 

 

 

ASME Member Longevity

 

Peter H. Donath (50)

Richard H. Sommer (50)

William H. Spohn (50)

John E. Voorhees (50)

Antonios Challita (25)

Thomas A. Jackson (25)

Garry A. Padgett (25)

John C. Petrykowski (25)

Robert J. Sundle (25)

Eric J. Tuegel (25)

George R. Wetterer (25)

 

ASME New Fellows

 

Campbell D. Carter

Richard B. Hall

David M. Pratt

 

 
 

ASME Dayton Section Young Engineer of the Year Award

 

Joseph Miller

ASME Dayton Section Outstanding Member Contribution Award

 

Sivaram P. Gogineni

 
 

 

 

ASME Dayton Section Lifetime Achievement Award

 

William Elrod